System gry w ruletkę d'Alemberta - Zasady i Szanse
Ruletka nie bez powodu jest nadal jedną z chętniej wybieranych gier w kasynach internetowych czy naziemnych. Jest po prostu prosta, szybka, z dużymi emocjami i szansami na wygrane. Ponadto ruletka jest najlepszą grą hazardową do stosowania różnych ruletkowych strategii. Tym razem chcielibyśmy przyjrzeć się systemowi ruletki d'Alembert. Czym on jest i jak można z niego korzystać w kasynach?
System ruletki d'Alembert - co warto o nim wiedzieć?
System ten towarzyszy nam już od dawna, gdyż jego twórcą w XIX wieku był Jean-Baptiste le Rond d’Alembert. Co ciekawe, ten matematyk swój system stworzył właśnie na potrzeby ruletki. Jak wiele innych popularnych systemów, d'Alembert ma charakter progresywny i jest przy tym nieco podobny do także popularnego systemu - Labouchere. Zasada jest tu całkiem prosta: przy przegranej zwiększamy stawkę, a przy wygranej jest ona zmniejszana.
W praktyce wygląda to tak: Stawiamy jako podstawę 2 PLN, jeśli przegrywamy, to musimy postawić 4. Jeśli znów przegramy, to w takiej sytuacji stawiamy 4+2, potem, 6+2, 8+2, itd. Jeśli jednak zdarzy się nam wygrana, to wtedy cofamy się o dwie stawki. Jeśli zatem przy zakładzie za 8 PLN wygrywamy, to nasz kolejny zakład powinien wynieść 6 PLN. Łatwo jest zatem go opanować, gdyż po prostu we wskazanej przez nas sytuacji musimy zwiększać lub zmniejszać stawkę o 2 PLN.Nie da się ukryć, że jest to jeden z tych systemów, które są przeznaczone bardziej dla ostrożnych klientów kasyn internetowych. Progresja następuje tu stopniowo. W związku z tym kilka porażek z rzędu oznacza o wiele mniejszą stratę niż choćby w przypadku Martingale. Ponadto próba odrobienia przegranych także w teorii wiąże się z o wiele mniejszym ryzykiem.
Niestety nie można zapominać, że jak każda inna strategia, także i sam system ruletki d’Alembert wiąże się z kilkoma minusami. Warto w ogóle zacząć od tego, że sama zasada francuskiego uczona okazała się błędna. Zakładano między innymi, że im dłużej gramy na kole, tym mamy większe szanse na wygrane. Tymczasem w rzeczywistości za każdym razem nasze szanse są identyczne. Choć sam twórca zapewniał, że wygrana jest jak najbardziej możliwa, to jednak ruletka jest grą nieprzewidywalną. Może się tak zdarzyć, że nasz prosty zakład: wysokie lub niskie, czarne lub czerwone, parzyste lub nieparzyste nawet kilkanaście razy z rzędu okaże się przegrany.
Wady systemu Martingale
Przy tym system ten ma inną kolejną wadę. W Martingale choćby każda wygrana automatycznie zwracała nam dotychczasowe koszta wraz z minimalnym zyskiem. Tu może być zupełnie inaczej. Wyobraźmy sobie, że z początku szczęście się do nas uśmiechnęło i w systemie ruletki d’Alembert skoczyliśmy o kilka kolejek do przodu. Jeśli przy stawce 20 PLN wygraliśmy 40, to cofamy się o 2 PLN i stawiamy zakład za 18. Przegrywamy go i stawiamy za 16. Ten też przegrywamy i stawiamy 14, potem niestety 12, 10, 8. Odliczając poprzednie wygrane to z puli 40 złotych nagle znaleźliśmy się -38 na minusie! Pokazuje to zatem, jak łatwo jest wyzerować swój budżet. Powiedzmy, że przy kolejnej stawce za 6 już wygrywamy. Mamy wtedy jednak 12 PLN wygranej. Wciąż jesteśmy na minusie i nie jest powiedziane, że uda nam się wygrać kilka razy z rzędu. Tak więc musimy grać dalej, co niczym w ruletce daje nam 2 opcje: będziemy w końcu na plusie lub skończymy grę na sporym minusie.
Idealnie to pokazuje, że system ruletki d'Alembert może nam zarówno przynieść określone wygrane jak i straty i niestety nigdy nie mamy pewności, że wyjdziemy na zero. System ten zatem nie jest tak idealny jak mógł się nam na początku wydawać. Jeśli jednak ktoś jest nim zainteresowany, to polecamy najpierw sprawdzić go w wersji próbnej na ruletce. Możemy bowiem zagrać w kasynie lub na stronie w wersję demo wybranej ruletki, gdzie prawdziwe środki zastępowane są przez żetony do zabawy i treningu. Symulacja pokaże nam, jak może się ten system sprawdzać w rzeczywistości.