Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu, czy to Twój problem?Bez wątpienia już od wielu lat hazard stanowi niezwykle popularną firmę spędzania wolnego czasu czy też zarobku dla wielu osób. Jest to dla wielu osób szansa na całkiem wysokie wygrane, lecz jednak i przegrane. Sporym problemem może być to, że hazard niesamowicie wciąga. Zarówno wysokie wygrane jak i przegrane powodują., że chce się jeszcze więcej, a to z kolei prowadzi do uzależnienia.

Niestety zauważyć można coraz to częstsze przypadki uzależnienia od hazardu. Naukowo wyodrębniono nawet hazard patologiczny. Wyobraźmy sobie teoretyczną sytuacje, kiedy to nie udaje nam się wygrać kilka kolejek pod rząd. Doskonale wiemy z wcześniejszych doświadczeń, że możliwa jest wygrana, więc dalej próbujemy swego szczęścia. Niestety przegrane następują jedna po drugiej. W takim wypadku nie tylko tracimy coraz więcej pieniędzy, popadamy w długi, lecz także tracimy kontrolę nad własnym życiem. Myślimy tylko o tym, żeby się odegrać, co kompletnie zasłania nam prawdziwy obraz gry. To bardzo szybko prowadzi do uzależnienia od hazardu. Również na drugim biegunie spotykamy się z takimi problemami. Jeśli mamy szczęście i cały czas wygrywamy spore sumy pieniędzy, to nie możemy przestać i to również prowadzi do szybkiego uzależnienia. Najczęściej osoba uzależniona tak samo jak w przypadku alkoholików, narkomanów, nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problemy z grą.

Podobne artykuły: Czy uprawianie uzależnienie od hazardu to choroba?Uzależnienie od hazardu, porady dla rodziny i przyjaciółDlaczego hazard tak uzależnia?Jak przestać uprawiać hazard?Psychologia hazardu

Fazy uzależnienia od hazardu

Naukowo udało się wyodrębnić kilka faz, symptomów, jakie mogą świadczyć o tym, że jest się osoba uzależnioną od hazardu.

Przede wszystkim objawia się to w sferze zaabsorbowania hazardem. Nawet w innych sytuacjach życiowych myśli się jedynie o hazardzie, przeżywa swe porażki czy też planuje przyszłą grą. Panuje u nas niezdolność do wyłączenia się z gry, zwłaszcza w momencie osiągnięcia stanu podniecenia, euforii. Na uzależnienie wpływa także stałe zwiększanie wysokości zakładanych stawek o to bez znaczenia na wygrane czy też przegrane. Do tego dochodzi także nietolerowanie strat, czyli ten moment, kiedy wmawiamy sobie, że teraz nam nie poszło,a le koniecznie musimy się odegrać i wygrać jeszcze większe pieniądze.

U osób z uzależnieniem dochodzi do zaniedbywania obowiązków, spraw rodzinnych, małżeńskich, często także do problemów w pracy. Bardzo groźnym przykładem uzależnienia jest popadanie w długi. Osoby uzależnione od hazardu zaczynają zapożyczać się, kraść, oszukiwać rodzinę i znajomych. Często łamią prawo tylko po to, żeby zdobyć pieniądze na kolejną grę hazardową. Najczęstsze przypadki zapożyczania się u mafii, szemranych osób wynikają właśnie z hazardu. Problemem jest także gra w sytuacji bycia sfrustrowanym, w celu uczczenia wcześniejszego sukcesu.

Najgorzej jest właśnie okłamywać bliskich oraz ukrywać przed innymi czy samym sobą fakt porażek.

To najważniejsze punkty, jakie prowadzą do uzależnienia i charakteryzują osoby, które w nie już popadły.

Choć oczywiście uzależnienie od hazardu to znacznie więcej problemów. Przede wszystkim najgorsze jest emocjonalne podporządkowanie. Osoba uzależniona myśli tylko o hazardzie, co bardzo źle odbija się na relacjach rodzinnych, partnerskich, a także powoduje obniżenie efektywności w pracy, co z kolei może prowadzić do zwolnienia i pogłębienia problemów społecznych. Zmiana nastroju osoby uzależnionej jest bardzo podobna do stanu kogoś, kto ma problemy z alkoholem czy też narkotykami. Będąc pod wpływem człowiek jest tak samo szczęśliwy jak po wygranej w kasynie. Jednak głód czy porażki smakują tak samo i wpływają na zwiększenie agresywności, smutku, przygnębienia. Następuje przy tym tolerancja dawkowania, czyli zwiększanie emocji związanych z kasynem, grami hazardowymi. Chcemy więcej i więcej, co tylko pogłębia nasze problemy. Odstawienie gry hazardowej może wpłynąć na spore problemy emocjonalne i w takim wypadku konieczne jest zasięgnięcie pomocy specjalisty, który może zająć się leczeniem wykrytego uzależnienia.

Hazard - uzależnienieUzależnienie od hazardu - test

Jeśli możesz mieć obawy co do tego, że i ciebie dotyka taki poważny problem społeczny, to koniecznie spróbuj wykonać test. W sieci znajdziesz wiele testów psychologicznych, gdzie odpowiada się na pytania związane z hazardem. Jeśli poprawnie odpowiesz na połowę z nich lub określoną przez lekarzy ilość, to może oznaczać, że już masz spore problemy z hazardem.

Według danych z badań przeprowadzonych jeszcze kilka lat temu całkiem spory odsetek, 3-5 procent osób grających w kasynach staje się uzależnionych od hazardu. Jednak badanie to było przeprowadzane dopiero wraz z początkiem powstawania rynku kasyn online, więc dziś zjawisko to może być znacznie silniejsze. Łatwy dostęp do hazardu oraz często korzystanie z niego przez osoby niepełnoletnie prowadzi do tego, że coraz więcej osób popada w uzależnienia, zwłaszcza młodsze osoby są na to bardzo podatne. Trudno jest dokładnie oszacować, jak ten odsetek mógł się zwiększyć ostatnimi czasy tym bardziej, że do kasyn doszły przecież jeszcze zakłady bukmacherskie online.

Jak grać aby się nie uzależnić?

Jak w takim razie uchronić się od uzależnienia, nie rezygnując jednocześnie z hazardu? Przede wszystkim konieczne jest podchodzenie do wszystkiego z głową. Dobrze jest ustalać sobie limity pod względem czasu spędzonego w kasynie internetowym jak i również pieniędzy, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na grę i to bez znaczenia na wygrane. Nawet jeśli wygramy sporo pieniędzy, to nie powinniśmy od razu ich inwestować w dalszą grę. Koniecznie trzymajmy się obranej wcześniej drogi.

Do tego należy być nastawionym na porażki jak i zwycięstwa. W większości wszystko jest dziełem przypadku, a nie zapominajmy jednak, że to kasyna mają zawsze przewagę nad graczem. Jeśli mieszkamy z kimś, to mówmy tej osobie o naszych postępach w grze hazardowej, dzięki temu będzie ona w tanie w jakimś stopniu nas kontrolować pod tym względem.

Najlepiej jednak jest skorzystać z pomocy samego kasyna.

Wiele kasyn internetowych oferuje swym klientom specjalny program odpowiedzialnej gry. Polega on na tym, że każda osoba może za pośrednictwem konta ustalić sobie limity wpłat i wypłat. To bardzo dobre rozwiązanie, albowiem można sobie wtedy ustalić taki limit na tydzień czy też miesiąc. W razie jakiejkolwiek większej chęci do wpłacenia dużej sumy i gry za nią, system automatycznie odrzuci nam taką możliwość. Dzięki temu nie przekroczymy ustalonego przez siebie budżetu. Innym rozwiązaniem już w sytuacji kryzysowej jest opcja zawieszenia konta. Kasyna oferuje specjalna opcję zawieszenia konta na kilka miesięcy, dzięki czemu nie będziemy w stanie wykonywać żadnych operacji na nim. To pomaga w walce z hazardowym uzależnieniem. Pamiętać przy tym jednak trzeba, żeby nie rejestrować się jednocześnie w innych kasynach. Albowiem wtedy cały wysiłek pójdzie na marne.

Warto znacznie więcej dowiedzieć się o kasynach internetowych, o tym, jak zapobiegać uzależnieniom, jak odkrywać ich pierwsze symptomy. Może to zawczasu uchronić nas przed poważnymi problemami finansowymi, psychicznymi i zdrowotnymi.