Jak przestać uprawiać hazard?

Odejście od uzależnienia zawsze jest ciężkie. Pierwszym krokiem jest jednak przyznanie, że taki problem w istocie występuje. Warto się dzielić swoimi odczuciami, gdyż bliskie osoby z łatwością dostrzegą pewne zmiany w zachowaniu. Jeśli zatem myślisz o zostawieniu gry, a jednocześnie uważasz, że będzie to szalenie wyzywające – pamiętaj, że tysiące osób już sobie z tym poradziły. My z kolei jesteśmy tu, by ci pomóc. Przedstawimy podstawowe informacje o całym zagadnieniu, jak również przejdziemy do tematu wyjścia z nałogu. Raz jeszcze jednak zaznaczymy, łatwo nie jest, ale to nie znaczy, że się nie uda. Silna wola i ciężka praca zawsze przynoszą efekty! Jakie są podstawowe rzeczy, które mogą wam pomóc w wyjściu z tego problemu?

Odkładanie decyzji o grze

Odkładanie decyzji o grze hazardowejOpóźnianie decyzji dotyczącej gry daje czas na znalezienie innego zajęcia i poczucia większej kontroli nad decyzją. Rozproszenie swojej uwagi pozwoli wam na znalezienie innego zajęcia lub da czas na analizę możliwości i wyjście z tego kłopotliwego problemu. Jest kilka metod pomocnych przy zagadnieniu:

  • Odpoczynek, koncentracja na tym, by zostać spokojnym
  • Wzięcie kilku głębokich oddechów i spowolnienie swoich działań, by skupić się na rzeczach ważniejszych
  • Próba odwrócenia swojej uwagi za sprawą innej aktywności, wzięcie prysznica czy dłuższej kąpieli, gdzie się zrelaksujecie. Przyda się też książka, gotowania, serial telewizyjny, wszystko co pomaga by przestać myśleć o hazardzie
  • Spróbuj sobie powiedzieć „nie tym razem, zobaczymy jak poczuję się za godzinę

Jako pomoc przydatne może się okazać także bardzo konkretne podejście do sprawy. Wszyscy rozumiemy, że nie jest to łatwe, ale spójrzcie na to z tej strony. Jeśli nie zagracie, będziecie mieli więcej pieniędzy na najbliższe wakacje, a samemu uniesiesz głowę znacznie wyżej niż zwykle. Twoja rodzina będzie z ciebie dumna, podobnie najbliższe otoczenie. Samemu opłacisz wszelkie rachunki, a kwota na koncie będzie rosnąć, zamiast się kurczyć w zastraszającym tempie.

Pozostawanie daleko od gry

W sieci pojawia się dużo opinii o tym, że powstaje nam pewien schemat: Opóźnienie + Rozkojarzenie = przestanie. Świetnie się to sprawdza. Jeśli już odłożycie decyzję o grze, przekierujcie swoją uwagę na zupełnie inny podmiot i czynnik, który może was zająć w 100%. Im dłużej taki proces będzie trwał, tym bardziej się zrelaksujecie i zapomnicie o problemie. Dla wielu ludzi spełnieniem będzie dla przykładu sport – bieganie, gra w piłkę.

Istnieje kilka bardzo podstawowych rzeczy, które mogą sprawić, że będziecie od samej gry naprawdę daleko, że zabijecie te myśli lub je zdusicie w zarodku, jak to się mawia. Co to jest przykładowo? Otóż w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy strona na której gracie ma takie możliwości jak samowykluczenie. Odpowiedzialny hazard, który zaczął brać wprowadzany do internetu ok. 2013 roku, odkuł się szerokim echem praktycznie na wszystkim, co wiąże nas z grą tego rodzaju. Za jego sprawą kasyna wprowadzają na swoje strony testy kontrolne oraz oddają nam kontakty do stowarzyszeń, które pomagają w realnym problemie. Pojawiło się jednak także samowykluczenie, a to z kolei daje nam prawo do zawieszenia naszego konta na jakiś czas. Przykładowo zatem przestaniecie grać na dzień, by ochłonąć, ale wyłączycie się także na tydzień czy pół roku. W ten sposób nie tylko utracicie dostęp do konta ze swoimi środkami, ale też nie będziecie od kasyna otrzymywać żadnych tematycznych wzmianek. Jeśli to okaże się niewystarczające, możecie włączyć sobie odpowiednie limity. Są to dla przykładu limity czasu spędzanego na stronie, ale też limity wpłat czy przegranych i samych zakładów. Po ich przekroczeniu automatycznie konto zostanie wyłączone, a wy będziecie musieli czekać do upływu czasu wskazanego w regulaminie. Funkcjonalności kasyn sieciowych są coraz lepsze i trzeba przyznać, że także lokale stacjonarne podchodzą do tego coraz to lepiej, oddając nam świetnie wyszkolonych specjalistów, którzy raz po raz pytają, czy nie chcemy odpocząć. Ślepy zysk nie jest tu już jedynym wyznacznikiem.

Podsumowanie

Kolejne cele to oczywiście znalezienie sobie alternatywy i innego zajęcia. Najważniejsze będzie także to, by mieć świadomość, że z problemem nie jest się samemu. Warto powiedzieć znajomemu czy rodzinie. Z kolei jako osoba obserwująca problem, należy zapewnić drugą stronę, że jest się obok. W tym jednak przypadku warto poznać szczegółowe procedury tego jak pomagać, bowiem standardowe hasła „poradzisz sobie, inni mają gorzej”, działają odwrotnie do zamiaru, co zresztą potwierdzają wszelkie statystyki powiązane np. z samobójstwami i depresją ogólnie. To bardzo poważny problem i żadna ze stron nie może tu niejako składać broni.

Przestanie gry jest w pełni możliwe, znamy przypadki w których ludzie po prostu poprosili o zamknięcie konta. I o ile łatwo jest zarejestrować się u innej firmy, tak procesy rejestracyjne są długotrwałe i przelewanie ciągle środków finansowych nie brzmi już tak atrakcyjnie. Trzeba się zatem zawziąć, korzystać z pomocy specjalisty i działać.