System gry w ruletkę - Fibonacciego
Ruletka to bezsprzecznie królowa kasyn! Od powstania pierwszych kasyn zajmuje jedną z centralnych ról w tych ośrodkach hazardowych. Kojarzona jest z wielkimi emocjami, wygranymi jak i przegranymi. Niektórzy na niej wygrywali miliony, inni zaś tracili majątki. Część graczy zaś od lat korzysta z różnych strategii i systemów, które przynoszą im regularne zyski. Jednym z nich jest system Fibonacciego. Czym on jest i jak z niego korzystać?
Ciąg Fibonacciego w ruletce
Ciąg Fibonacciego to jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy znany nam w ruletce system gry. Opracowany został on bowiem na początku XII wieku przez Leonarda z Pizy, który był bardziej znany jako Fibonacci. Sama nazwa zaś została spopularyzowana w XIX wieku. Co ciekawe sam ciąg został stworzony na potrzeby zadania o rozmnażaniu królików. Oznacza on system progresywny składający się na ciąg liczb naturalnych. Każda następna liczba stanowi w nim bowiem sumę dwóch poprzednich. I tak na początku mamy 0, potem, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, itd.
Patrząc na ten system progresji, już chyba zdajemy sobie sprawę z tego, jak będzie wyglądać nasz system obstawiania zakładów w internetowej ruletce. Nie jest to jednak aż tak oczywiste, albowiem stosowany jest tutaj także nieco interesujący system przesunięć. Jeśli przegrywamy, to tak jak w innych znanych nam systemach, stosujemy kolejną stawkę z ciągu. Jeśli jednak uda się nam wygrać, to cofamy się w zestawieniu o 2 pozycje, a nie zaczynamy od nowa, jak to ma choćby miejsce w Martingale. W tym systemie za każdym razem jedna wygrana przekreśla dwie przegrane, dzięki czemu bardzo szybko możemy zwrócić sobie przegrane środki. System ten dlatego też jest polecany tym osobom, które nastawione są na dłuższą grę, a przy tym nie cenią sobie aż tak dużej adrenaliny. Będziemy tu zatem stopniowo zdobywać zyski, które jednak nie będą tak widoczne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy gramy niskimi stawkami.
Minusy systemu Fibonacciego
Choć z jednej strony nasze stawki za grę nie będą tak szybko rosły jak choćby w Martingale, to jednak zyski mogą być często tylko symboliczne. Jak już wspomnieliśmy, ciąg Fibonacciego oparty jest na progresji. Obstawiać tu możemy najprostsze zakłady: czarne lub czerwone, niskie lub wysokie czy też parzyste lub nieparzyste, gdzie mamy blisko 50% szans na wygraną. Jednak trzeba o tym pamiętać, że mogą się nam przytrafić serie nawet kilkunastu porażek z rzędu, kiedy to stawka za kolejny zakład będzie dosyć wysoka. Wiąże się to z kolejnym minusem. Niektóre bowiem kasyna internetowe wprowadzają limity dla graczy. Dotyczą one zarówno stawki na grę jak i czasu rozgrywki. Może zatem dojść do takiej sytuacji, kiedy dojdziemy do tak wysokich stawek, które nie będą akceptowalne przez kasyno. Wtedy cała nasza strategia zostanie ukrócona, a my zakończymy grę na całkiem sporym minusie.
Odwrócony ciąg Fibonacciego
Dla osób zainteresowanych alternatywą powstał także odwrócony ciąg Fibonacciego. Metoda ta wykorzystuje tę samą sekwencję liczb, jednak same zakłady mają nieco inną formę. Jeśli uda się nam wygrać, to nie tylko przechodzimy do następnej liczby w ciągu, lecz jednocześnie zwiększamy stawkę za zakład. Jeśli przegrywamy, to cofamy się o dwie liczby. Jest to system nastawiony na większe wygrane, lecz wiąże się z równie wysokim ryzykiem. W krótkim bowiem czasie możemy wygrać całkiem sporą pulę pieniędzy. Jeśli jednak nie uda się nam wygrać kilku zakładów z rzędu, to w takiej sytuacji nie tylko nie wygramy zbyt wiele, lecz i nasze straty mogą być całkiem spore. Wielu ekspertów poleca, aby z góry ustalić sobie nie tylko budżet, lecz i docelową sumę, którą chcemy osiągnąć w tej grze. Dzięki temu możemy uniknąć kłopotów.
Na koniec oczywiście przypominamy, aby skorzystać wcześniej z opcji darmowej ruletki. Taka wersja demo może być idealnym miejscem do przetestowania obu wersji ciągu Fibonacciego.