Licencja hazardowa Kahnawake dla wirtualnych kasyn
W każdym kraju czy regionie na świecie tworzone są organizacje, komisje, które mają za zadanie zarządzać rynkiem hazardowym, zarówno online jak i stacjonarnym. W Europie skupiamy się przede wszystkim na Malcie, Wielkiej Brytanii czy Cyprze. Tymczasem sporą rolę dla rynku amerykańskiego odgrywa Kahnawake Gaming Commission z Kanady. Co zatem warto wiedzieć o tej komisji?
Czym jest Kahnawake Gaming Commission?
Kahnawake Gaming Commission to jedna z najstarszych komisji hazardowych na świecie, która założona została w 1996 roku w Kanadzie. Ważne jest również to, że bardzo szybko, bo już w 1999 roku do swego statusu dołączyła hazard internetowy. Licencje przez nią przyznawane nie są zbyt znane w Europie z tego względu, że korzystają z nich firmy głównie operujące na terenie Ameryki Północnej.
Komisja ta oczywiście swą nazwę wzięła od Kahnawake w Kanadzie. Co istotne, w przeciwieństwie do UKGC czy innych komisji nie jest ona oficjalnym rządowym organem, gdyż związana jest jedynie z władzami lokalnymi terytorium Kahnawake. Jest to o tyle ważne, iż mamy tutaj do czynienia z rezerwatem Mohawków, którzy uzyskali od kanadyjskiego rządu całkiem sporo zezwoleń na działalność biznesową, w tym hazardową. Komisja ta na co dzień specjalizuje się zarówno w kasynach i firmach bukmacherskich, jak i operatorach pokera. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to mniej znana komisja, która przede wszystkim rozpatruje wnioski lokalnych firm z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Na chwilę obecną z jej usług i przyznanych licencji korzysta ponad 50 kasyn online, którzy łącznie prowadzą około 250 stron z grami czy zakładami.
Zadania Kahnawake Gaming Commission
Kahnawake Gaming Commission oczywiście posiada kilka głównych tematów, które w przypadku jej codziennej pracy mają najważniejsze zadanie. Przede wszystkim dba ona o zapewnienie legalnej podstawy dla regulacji i kontroli gier, które znajdują się lub są oferowane na terytorium Mohawk w Kahnawake. Komisja dba, aby każda oferowana gra była prowadzona w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Oczywiście również zadaniem komisji jest zapobieganie łączeniu hazardu z wszelkimi formami przestępczości, praniu brudnych pieniędzy. Regularnie Kahnawake Gaming Commission sprawdza, czy licencjonowani przez nią operatorzy gier hazardowych traktują graczy uczciwie. W szczególności komisja ma sprawdzać, czy wypłacają oni należne środki zwycięzcom. Kolejnym zadaniem KGC jest także dbanie o bezpieczeństwo graczy, zwłaszcza ich danych osobowych, przez co kasyna czy bukmacherzy muszą korzystać z bezpiecznych serwerów i systemów szyfrowania danych. Na końcu zaś warto wspomnieć także o tym, że komisja zgodnie z kanadyjskim czy międzynarodowym prawem ma chronić nieletnich przed dostępem do hazardu.
Ochrona graczy
Choć czasem można zetknąć się z opiniami, że licencję Kahnawake Gaming Commission dostają także i niezbyt pewne oraz bezpieczne strony, to jednak trzeba przyznać, że komisja ta mocno zabiega o ochronę klientów. Były już głośne przypadki, kiedy to nakładała na operatorów pokaźne kary bądź tez zawieszała ich licencje. W 2016 roku komisja cofnęła licencję BetSolo za nieuprawnione blokowanie konta gracza, zaś w przypadku UltimateBet nakazała w związku z oszustwami przy pokerze wypłacić graczom aż 22 miliony dolarów, przy jednoczesnym zasądzeniu 1,5 miliona kary.
Jak zatem mamy ocenić Kahnawake Gaming Commission? Naszym zdaniem jest to komisja, której licencje nie do końca mają taką samą wartość jak MGA czy UKGC. Jednak nie zmienia to faktu, że obejmuje ona zupełnie inny obszar, gdzie bardziej dominują operatorzy pokera niż zakłady bukmacherskie, kasyna online. KGC to mniejsza komisja i być może w ogóle nie będziemy mieć styczności z licencjonowanymi przez nią operatorami. Nie da się jednak ukryć, że sporym plusem jest tutaj ochrona konsumenta i dbanie o jego interesy.