Poznaj odmiany ruletki online oraz ich zasady

Ruletka nie bez powodu nazywana jest królową kasyn. Jeszcze zanim pojawiły się automaty do gry, to właśnie ona królowała w kasynach czy salonach gier. Dziś znajduje się nieco na uboczu, jednak nadal jest chętnie wybierana przez klientów kasyn na całym świecie. Przez lata powstało kilka mniej lub bardziej popularnych odmian ruletki. W naszym artykule postaramy się nieco przybliżyć i opisać najbardziej znane jej rodzaje.

Ruletka europejska

Nie da się ukryć, że to nadal najbardziej klasyczna odmiana ruletki zwanej europejską, cieszy się wśród graczy największą popularnością. To właśnie ona obecna jest od wielu lat zarówno w kasynach naziemnych jak i internetowych. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy już do czynienia z ruletką, to są całkiem spore szanse na to, że była to właśnie jej europejska odmiana. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że posiada tylko jedno 0 na kole. Dzięki temu przewaga kasyna nad graczem wynosi tylko 2.7%. Można tu oczywiście obstawiać szereg zakładów zewnętrznych i wewnętrznych, a wszelkie limity zależą od stołu czy samego kasyna. Europejska ruletka charakteryzuje się tym, że posiada numery rozlokowane przypadkowo, tak jak zostały one prawdopodobnie umieszczone kilka wieków temu. Ich rozmieszczenie wygląda następująco: 1 - 20 - 14 - 31 - 9 - 22 - 18 - 29 - 7 - 28 - 12 - 35 - 3 - 26 - 0 - 32 - 15 - 19 - 4 - 21 - 2 - 25 - 17 - 34 - 6 - 27 - 13 - 36 - 11 - 30 - 8 - 23 - 10 - 5 - 24 - 16 - 33.

Ruletka francuska

Z ruletką francuską jest ten problem, że często nazywa się ją kolejną odmianą, choć przez wielu klasyfikowana jest jako europejska. Wiąże się to z tego faktu, że jest to de facto pierwsza i najstarsza ruletka, z której dopiero wywodzi się opisywana wersja europejska. Tym się jednak różni od najpopularniejszej wersji, że umożliwia obstawienie trzech innych zakładów zwanych call bets. Mowa tu Voisins du Zero, Orphans oraz Tier du Cylindre. Dają one szansę graczom wygrania zakładów nawet w stosunku 35 do 1.

Ruletka amerykańska

Ruletka amerykańskaAmerykańska wersja ruletki również jest popularna, jednak ze względu na to, że zwiększa przewagę kasyna nad graczem, jest ona zakazana w wielu krajach. Największa zmiana, jaka zaszła w tej wersji w stosunku do ruletki europejskiej, to wprowadzenie na kole dodatkowego pola oznaczonego jako 00.

Dzięki temu przewaga kasyna nad graczem wzrosła z 2,7 do 5,26%! A jak doskonale wiadomo, Stany Zjednoczone stały się wręcz ojczyzną i symbolem kasyn, więc mogły one czerpać większe przychody od klientów grających na lokalnej ruletce. Inną zmianą jest także możliwość skorzystania z dodatkowego zakładu, jakim jest obstawianie pierwszych pięciu numerów. Chcielibyśmy także poinformować, że rozłożenie numerów w ruletce amerykańskiej także jest inne. Tutaj w przeciwieństwie do europejskiej pary numerów znajdują się naprzeciw siebie: 1 - 00 - 27 - 10 - 25 - 29 - 12 - 8 - 19 - 31 - 18 - 6 - 21 - 33 - 16 - 4 - 23 - 35 - 14 - 2 - 0 - 28 - 9 - 26 - 30 - 11 - 7 - 20 - 32 - 17 - 5 - 22 - 34 - 15 - 3 - 24 - 36 - 13.

Ruletka Royale

Ruletka Royale czyli królewska, to kolejna odmiana ruletki, którą warto znać. Jest to jedna z odmian ruletki europejskiej. Zawiera dokładnie te same zakłady jak i posiada identyczną budowę. W wersji elektronicznej tym się różni, że posiada jackpot. Podczas gry naszym obowiązkiem jest postawić także na jackpot, dzięki czemu automatycznie kwalifikujemy się do walki o wysokie pieniądze. W zależności od wersji może mieć ona nawet 4 różne jackpoty. Spotykane są takie, które zapewniają 15-krotność naszej stawki, 200-krotność, 3000-krotność, a także progresywnego jackpota. To właśnie na tym ostatnim możemy zarabiać najwięcej, gdyż pula do zgarnięcia może sięgnąć kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy dolarów. Zasada zdobycia jackpota jest jednak ta sama liczba wylosowana w kolejnych spinach. Odpowiednio jest to 2, 3, 4 i 5. Trudne jest to do wylosowania, jednak nie ma rzeczy niemożliwych.

Double Ball Roulette

Już na początku trzeba zwrócić na to uwagę, że Double Ball Roulette jest bardzo podobna do standardowej wersji ruletki, jednak posiada dwie kulki uczestniczące w grze. Zetkniemy się tu z podstawowymi zasadami europejskiej ruletki. Dlatego spotkamy te same zakłady, a na kole znajduje się tylko jedno 0. Różnica polega na samym rozliczeniu zakładów. W przypadku tych wewnętrznych tylko jedna z kulek musi trafić w pole lub rodzaj pola przez nas obstawianego. W zakładach zewnętrznych muszą jednak zrobić to obie kulki. Aby wygrać zakład „Double Ball Jackpot” obie kule muszą trafić do obstawianego przez nas pola. Jackpot jest o tyle ważny w wielu wersjach podwójnej ruletki, że jeśli uda się nam go zdobyć, to wtedy nasza wypłata jest gwarantowana w stosunku aż 1200 do 1!

Mini ruletka

Na koniec chcielibyśmy także przedstawić nietypową wersję ruletki. Pomniejszona klasyczna gra spodoba się miłośnikom nietypowych gier. Mini ruletka na pierwszy rzut oka przypomina nam europejską wersję ruletki. Jej największa różnica w stosunku do oryginału polega na tym, że ilość numerów uległa aż trzykrotnemu zmniejszeniu. W wyniku tego zamiast 36 pól do obstawiania mamy tylko 12. Dodatkowo na kole znajduje się pole 0. Wprowadzono tu także nowe zakłady jak choćby obstawianie kolejnych sześciu numerów: 1 - 6, 4 - 9 oraz 7 - 12. Ponadto możemy wybrać kolumny 3, 6, 9, 12 bądź 2, 5, 8, 11 czy 1, 4, 7, 10. Możemy także klasycznie obstawiać czarne lub czerwone, parzyste i nieparzyste oraz wysokie lub niskie. Z racji mniejszej liczby pól wiele zakładów wypłacanych jest po niższej wartości. Maksymalnie można zatem liczyć tutaj na 12 do 1 za wskazanie konkretnego pola, na którym wyląduje kulka.