Poker online reguły i zasady gry

Poker online to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Rzecz jasna widnieje na spisie listy gier pod kilkoma kategoriami. Ciężko jest nam mówić dokładnie o zasadach tak długo, jak nie wybierzemy  właściwego rozwiązania. Ponieważ jednak to głównie Texas Hold’em jest obecnie rozgrywany na świecie, warto odnotować głównie wątki powiązane właśnie z nim. Z drugiej strony pamiętajcie jednak, że do dyspozycji oddane będą chociażby takie opcje jak Omaha, Hi-Lo, poker pięciokartowy dobierany czy 5- i 7- Card Stud. W każdym przypadku warto jednak poznać panujące tam zasady, które mogą się znacząco od siebie różnić. Dzięki temu późniejsza gra okaże się dużo przyjemniejsza i zrozumiała.

Poker online poznaj obowiązujące reguły i zasady gry

Poker online poznaj obowiązujące reguły i zasady gryPoker dość szczegółowo opisany był już w pierwszej połowie XIX wieku. Od tamtej też pory rozwijał się i tworzył nam odrębne człony samej gry. W ten sposób powstał właśnie texas hold’em, czyli gra turniejowa, która obecnie cieszy się zdecydowanie największą popularnością na świecie. To właśnie w niej Antonio Esfandiari wygrał 18 346 673 dolary podczas jednego turnieju. To właśnie tam Justin Bonomo w samym tylko 2018 roku sięgnął po wygrane na poziomie 24,9 miliona dolarów. Jeśli zatem szukacie gry, która ma was wciągnąć w pasjonującą zabawę, dobrze trafiliście. Poker to gra karciana, w której udział bierze zwykle jedna pełna talia 52 kart. Przy stole gra się od dwóch do dziesięciu osób, a jedna z nich prowadzi pełną rozgrywkę. Może to być także krupier, który odpowiadać będzie za rozdanie, podliczanie i wydawanie potencjalnych nagród. Gra się tu za gotówkę lub żetony, jeśli mówimy o pokerze sportowym, czyli takim, jaki znajdziecie dla przykładu na słynnych turniejach WSOP, rozgrywanych co roku. To tam wydaje się bransoletki, które dla wielu graczy są oznaką największego możliwego sukcesu. Mówimy jednak tym razem o temacie online, dlatego skupimy się na rozgrywce, którą możecie spotkać w sieci.

Ogólne zasady gry w pokera tylko na pierwszy rzut wydają się skomplikowane. Im dalej w las, tym będzie wam łatwiej. Wystarczy pamiętać dostępnych dziesięć układów, jak również wartość każdego z nich. Przy grze konieczne jest stawianie tzw. Ante, czyli stawki początkowej. W Texas Hold’em reguła ta dotyczy dwóch pierwszych graczy po rozdającym, z czego pierwszy stawia niskie wejściowe, drugi wysokie, do którego będzie trzeba się dostosować, jeśli gracz chciałby wejść do dalszej rozgrywki. Na tym etapie macie do dyspozycji następujące kroki: pas, czekanie, sprawdzenie, postawienie, podbicie oraz tzw. All-in, czyli wejście do gry za wszystko, co ma się na ręce. Zasady są tu dość zrozumiałe, a wy, patrząc na punkty powyżej, wykonacie:

  • Rzucenie kart, czyli rezygnację z tej rozgrywki
  • Check, czyli sprawdzanie gry bez konieczności podbicia stawki
  • Call, czyli wyrównanie do wyższej stawki na stole
  • Bet, czyli pierwszy zakład w danym rozdaniu
  • Raise, czyli przebicie stawki ze stołu
  • All-in to granie za wszystko co ma się na ręce, to świetny pomysł np. do blefu ale też zakończenia gry

W grach zawsze znajdziecie odpowiednie limity: fixed, pot oraz no – z angielskiego. Na początku macie przykładowo z góry ustaloną stawkę, następnie podbija się stawkę nie większą niż wartość puli i na koniec – gramy tak dużo, jak mamy na ręce.

Układy dostępne w grze

Pierwszym z nich jest wysoka karta, czyli pojedyncza najwyższa z naszej ręki. Na drugim miejscu znajdują się dwie pary czyli dwie karty tego samego znaku (Q,Q lub A,A itd.). Potem trójka, strit, kolor, full, kareta, poker oraz poker królewski. Ta ostatnia jest zdecydowanie najkorzystniejsza i zawsze taki układ widzimy w filmach na których główny bohater ogrywa całą konkurencję, jakby było to dziecinnie proste. Problem polega na tym, że szansa na wywalczenie takiego układu to…ok. 0,000154%. Najwięcej szans mamy przy wysokiej karcie, bowiem nieznacznie powyżej 50%. Następnie jednak wartości te będą spadać, stąd też zrozumienie możliwych układów z planszy jest tak ważne i istotne z punktu widzenia planów, jakie sobie zakładacie na grę. Liczba możliwych układów stale się zmienia. Przy pokerze królewskim są tylko 4 opcje, ale już zwykły poker daje ich 36. Kareta to 624 rozwiązania itd.

W zakresie zasad gry pokerowej, wszystko zależy od wybranej odmiany pokera. W przypadku Texas Hold’em gracz otrzyma na rękę dwie karty. Następnie w kolejnych fazach wysuwa się na stół trzy karty. Przy fazach licytacji i obstawiania pojawiać się będzie czwarta a także i piąta karta. Łącznie doprowadzi nas to do ostatecznej licytacji i podsumowania rozdań. W tym zakresie doradzamy edukację bezpośrednio przy stole lub za sprawą dostępnych w sieci filmów i poradników. Ciekawym rozwiązaniem będzie na pewno gra za darmo w trybie demo, który dostępny jest u operatorów. Taka rozrywka nie wymaga od was żadnych wpłat, a pozwoli grać i poznawać układy, a także możliwości samych rozwiązań jak call czy bet. Ich znajomość będzie konieczna, szczególnie w przypadku rywalizacji z osobami, które dobrze znają tajniki pokera.

Na łamach naszej strony piszemy także o trickach i strategiach, które będą pomocne przy rozegraniu. To lektura obowiązkowa dla każdej osoby, która chciałaby grać na poziomie.