4 ciekawe fakty o stolicy hazardu Makau

Makau, czyli opisywane i znane na całym świecie „Las Vegas Wschodu” zasłużyło sobie na tę reputację. Zresztą, przez lata udało im się przegonić Las Vegas i to o nich mówi się jako stolicy hazardu na świecie. To świetne podsumowanie Makau, ale nie jest w stanie namalować obfitego i pięknego obrazu, który byłby wymagany, aby rzetelnie przedstawić miejsce i całą jego wspaniałą historię i kulturę. Makau faktycznie wzięło swoją nazwę od niektórych portugalskich żeglarzy, którzy natknęli się na wyspę. Krzyknęli, by zapytać wyspiarzy, na jakiej wyspie się znajdują, a ci odpowiedzieli „A-Ma-Gau”, myśląc, że żeglarze pytają o osławienie miejscowej świątyni A-Ma. Dowódca Portugalczyk zamienił nazwę „A-Ma-Gau” na Makau.

Poznaj Makau region z największą gospodarką świata

Poznaj Makau region z największą gospodarką świataJest naprawdę wiele rzeczy, które Makau ma do zaoferowania. Nie można się zresztą spodziewać mniej, w końcu w 2020 roku mówić będziemy o drugim najbogatszym regionie na świecie. Dynamicznie rozwijający się przemysł rozrywkowy mocno się prze do przodu, czyniąc Makau regionem o jednej z największych gospodarek na świecie. Biorąc pod uwagę wszystko to, co jest do zrobienia i zobaczenia w Makau, jestem pewien, że mogę wskazać niektóre bardziej podstawowe aspekty Makau i jego kultury. To naprawdę fajne miejsce z wielu powodów. I nie mówimy tu o hotelach czy kasynach. Oto kilka ciekawych rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Makau, a o których musisz przeczytać przed wizytą.

  1. Lokalny rząd bardzo dba o swoich mieszkańców

Długotrwały, oficjalny tytuł rządu Makau brzmi „Rząd Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau Chińskiej Republiki Ludowej”, ale na razie nazwiemy go „Rządem Makau”, jeśli nie masz nic przeciwko. Cały ten „specjalny region” zasadniczo oznacza, że ​​chociaż Makau jest technicznie częścią Chin, w rzeczywistości działa nieco inaczej niż Chiny. Rząd Chin ma jednak zdecydowanie władzę nad regionem, podobnie jak ma to miejsce w Hongkongu. On także jest jednym ze specjalnych regionów kraju, które są rządzone inaczej niż Chiny kontynentalne. Wszystkie sprawy, które może potencjalnie prowadzić rząd, muszą najpierw zostać zatwierdzone przez sekretarzy mianowanych przez dyrektora naczelnego, a jednocześnie zatwierdzone przez Radę Stanu w Pekinie. To zdecydowanie trochę różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni chociażby w Stanach Zjednoczonych, chyba że spojrzysz na sekretarzy jak na tamtejszych gubernatorów. Nawet wówczas gubernatorzy stanów w USA mają pod pewnymi względami więcej władzy, a pod innymi względami znacznie mniej niż sekretarze. Jedną z najfajniejszych rzeczy na temat bycia miejscowym w Makau, a nawet bycia niestałym rezydentem, jest to, że możesz spodziewać się miłej wypłaty od własnego samorządu pod koniec każdego roku. Czeki, które otrzymują obywatele Makau, różnią się wielkością, ale średnio mieszkaniec może spodziewać się czeku o wartości około 1 500 USD. Nie wiemy nic o waszych zarobkach, ale musimy założyć, że każdy z nas z takiej kwoty by się ucieszył, prawda? A plusów można by tu wymienić znacznie więcej.

  1. To ostatni region kolonialny w Chinach

Mówi się, że region ten był znany jako pierwszy, który osiedlono za dynastii Han. Makau nie przekształciło się w dużą osadę, dopóki Portugalczycy nie ujawnili swojej obecności na wyspie w 1600 roku. Pierwszym odkrywcą, który dotarł na wyspę, był człowiek o imieniu Jorge Alvares. Makau znosił wiele narastających konfliktów podczas starć między nowymi osadnikami. Chińskie wojsko często walczyło w Makau o spory handlowe i zakazy tegoż handlu. Początkowa faza rozwoju na wyspie ostatecznie przekształciła się w rozwijające się miasto. Za sprawą wszystkich portugalskich osadników Makau zyskał wiele różnych katedr. Wiele z tych samych katedr stało się bardzo znanymi zabytkami miejsca. Są obecnie atrakcjami turystycznymi, które pod pewnymi względami są znacznie ciekawsze niż kasyna, które odwiedza większość ludzi. Pod koniec XVI wieku Makau osiągnęło szczyt dobrobytu w Starym Świecie, działając jako główny ośrodek importu i eksportu do Japonii, szczególnie w przypadku chińskiego jedwabiu. W 1622 roku, gdy gospodarka Makau zaczęła się dobrze rozwijać, Holendrzy próbowali zdobyć miasto w tak zwanej bitwie o Makau. Europejczycy nie mieli szans w starciu z Portugalczykami i zostali skutecznie odesłani do ojczyzny. Zwycięstwo nie powstrzymało szeregu niefortunnych i katastrofalnych wydarzeń, które ostatecznie spadły na Makau. Wojna z Hiszpanią i szlaki handlowe, które zostały przerwane przez Japonię, spowodowałyby ciągłe walki o nową kolonię na przestrzeni wieków. Makau nie został oddany w ręce chińskiej suwerenności przez Europę aż do 1999 r., Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Hongkong został przekazany Chinom przez Brytyjczyków, a ostatnie ślady kolonializmu zostały wymazane. 450-letnie dziedzictwo, które Portugalczycy pozostawili w Makau, będzie żyło przez kolejne pokolenia.

  1. To dom zagrożonego języka

Patois lub patuá to język kreolski (połączenie portugalskiego i kantońskiego) i pierwotnie opracowany w Makau, aby stać się językiem rdzennej społeczności eurazjatyckiej zamieszkałej w Makau. Patuá powstała w Makau po zajęciu terytorium przez Portugalię w połowie XVI wieku. Ze względu na dogodną lokalizację, Makau stało się centrum przyjezdnych. Język był używany do wielu celów komercyjnych, w tym transportu morskiego i kilku innych działań religijnych. Język patańsk został po raz pierwszy rozwinięty wśród potomków osadników portugalskich. Obecnie uważany jest za „umierający” język, który miał silny wpływ na malajski i syngaleski. W tej chwili używa go jedynie kilka osób. Około XVII wieku wzrost imigrantów z innych portugalskich kolonii w Azji wpłynął na samo miejsce. Kolonie te zostały wysiedlone przez holenderską ekspansję w Indiach Wschodnich i japońskich chrześcijańskich uchodźców. Patuá pozostaje dziś jednym z najbardziej zagrożonych języków na świecie.

  1. To dom pierwszej na świecie kuchni Fusion

Każdy, kto przyjeżdża do Makau, opuszcza region z jedną z najbardziej różnorodnych ofert smaku, które potem barwią ich wspomnienia. Na kuchnię Makau wpłynęło bezpośrednio wiele kultur. Rezultatem o którym warto pamiętać było zebranie się dwóch dużych kultur gotowania, celem którego było stworzenie czegoś, co wielu z nas uważa za „azjatycką fuzję”. Kuchnia Macanese to mieszanka południowo chińskich i portugalskich składników oraz ich technik gotowania. Niektóre z najbardziej znanych na świecie kurortów w Makau zawierają jedne z najbardziej spektakularnych dań z Makau, co czyni miejsce zupełnie innym, gdy porównuje się je z lokalami gastronomicznymi dostępnymi w częściej omawianym Las Vegas. Nie potrwa długo, ponieważ coraz więcej kucharzy zaczyna interesować się całym zamieszaniem, jakie słyszą o tak zwanym „Las Vegas na Wschodzie”. Historia 450 dobrze zasłużonych (ugotowanych) lat sprawia, że ​​kuchnia kantońska jest często uważana za pierwszą na świecie kuchnię fusion.

Znając historię kraju do którego się przybywa, łatwiej jest zrozumieć wszystko na miejscu. Warto też kierować się np. do konkretnego lokalu. Kasyna to jedno, ale jeśli mówimy o kuchni Fusion czy też wschodu, ogólnie, od razu cieknie nam ślinka. Dlatego też warto mieć wszystko na uwadze i jak najlepiej wdrożyć się w temat. Nie ma co walnąć niepotrzebnej gafy. Lepiej jest cieszyć się ogromem możliwości i ciepłością ludzi, którzy tam mieszkają. Gdy już dotrzecie na miejsce, szybko przekonacie się, że był to kierunek, które od dawna potrzebowaliście.