Gra w kości tysiąc

Nie da się ukryć, że kości to przykład jednej z najstarszych gier hazardowych. Pierwsze informacje o grze w kości pochodzą z czasów starożytnych. Chętnie grano w kości w Egipcie, Rzymie. Popularne również były w okresie średniowiecza, w czasach esperancji piratów, odkryć geograficznych. Z czasem znalazły swe miejsce w pierwszych domach gry, późniejszych kasynach. Obecnie nadal gra w kości jest niezwykle popularna i to zarówno w kasynach naziemnych jak i w kasynach internetowych. Zetkniemy się w nich z klasyczną odmianą jak i kilkoma innymi modelami. My w tym artykule zajmiemy się grą w tysiąca.

Zazwyczaj gra w tysiąca kojarzyć się nam może z popularną odmianą gry karcianej. Jednak również i w przypadku kości mamy do czynienia z tysiącem, na czym owa gra polega? Otóż ta znana w naszym kraju gra wymaga użycia 5-ciu zwykłych kości do gry. Często pod względem zasad jest podobna do gry Farkle rozgrywanej sześcioma kośćmi. Można powiedzieć, że w tej grze liczy się zarówno ustalona strategia, jak i szczęście, które jest nieodzownym elementem każdej gry hazardowej.

Gra w tysiącaJak się gra w tysiąc?

Na samym początku spośród wszystkich osób obecnych przy stole losujemy tę, która zaczyna. Ona pierwsza ma za zadanie rzucać kośćmi. Następnie ruch przechodzi do osoby siedzącej po jej lewej stronie i tak dalej – wszystko powinno odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwsza osoba, która rzuca kośćmi ma za zadanie wyrzucić "1", "5" albo układ punktowy. Jeśli jej się to uda, to gra dalej. W innym wypadku pozostaje bez punktu do momentu kolejnej kolejki. Zasady gry są niezwykle proste. Otóż układ liczy się tylko wtedy, jeżeli powstał w jednym rzucie. Dwójki, trójki, czwórki i szóstki liczą się tylko i wyłącznie w układach z co najmniej trzech tych samych kości. Za każdy układ przysługuje określona liczba punktów. Jeśli wylosujemy jedną piątkę, otrzymamy 5 punktów, jedną jedynkę – 10 punktów, dwie piątki to 10 punktów, a dwie jedynki to 20 punktów. Trzy takie same liczby z wyłączeniem 1 dają nam wartość oczka pomnożoną razy 10. Trzy jedynki z kolei to 100 punktów, cztery takie same liczby z wyłączeniem 1 mnożymy razy 20. Na koniec zostają nam cztery jedynki z 200 punktami, pięć oczek po kolei, czyli strit z 150 punktami oraz pięć tych samych oczek, czyli tytułowy 1000.

Kiedy w pierwszym rzucie trafiła się nam na punktowa kombinacja, to pozostawia przynajmniej jedną kość dającą punkty, a pozostałymi rzucamy ponownie. W tym momencie możemy stawiać na wybraną strategię, albowiem to od naszych dalszych ruchów zależy to, czy uda się nam wygrać. Jest to o tyle istotne, iż możemy w ten sposób cały czas wyrzucać punktowane układy, co da nam szansę na dotarcie do tysiąca. Jedynym przypadkiem, kiedy gracz nie traci ruchu wyrzucając kości bez punktów jest to, gdy liczba wyrzuconych oczek da liczbę podzielną przez 5. Za każdym razem wycofując się z tury zapisujemy swoje punkty na koncie.

Niezwykle istotne jest to, iż do gry możemy wejść tylko wtedy, jeśli uzyskamy za jednym razem przynajmniej 50 punktów. Tylko po przekroczeniu tej bariery możemy zacząć sobie dopisywać punkty do konta. Warto przy tym pamiętać, że punktów uzyskanych do wejścia do gry nie zapisujemy.

Zasady gry w kości tysiąc

Kości do gry w tysiącaZasady są na tyle proste, że musimy dążyć do 1000 punktów, jak i jednocześnie kontrolować przeciwników. Bardzo istotne jest to, że koniecznym warunkiem do wygrania jest uzbieranie 1000 punktów. Jeśli posiadamy na swym koncie 950 punktów i w następnych rzucamy 60 punktów, to niestety nie jesteśmy zwycięzcami, albowiem musimy uzbierać równe 1000 pkt.  W sytuacji przekroczenia punktów tracimy ruch i czekamy na przejście całej kolejki. Gra jest o tyle interesująca, że wygrać może osoba, która wyrzuci 5 kości z tymi samymi oczkami. Dzięki temu jeśli nie idzie nam przez całą grę i nagle wyrzucamy 1000, to automatycznie zostajemy zwycięzcami.

Grę w kości tysiąc możemy spotkać także na stronach internetowych o tematyce hazardowej. Sporym powodzeniem cieszy się tysiąc z "czerwoną trójką". Jest to model gry, w którym zetkniemy się z symbolem jokera zamiast "trójki" na jednej z kości. Dzięki temu przy każdym rzucie wylosowany joker może zastąpić jedną z kości, co przybliża nas do wygranej lub lepszego układu.

Z pewnością gra w kości tysiąc może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub ze znajomymi. Jej zasady są proste, a sama gra nie powinna zajmować nam zbyt wiele czasu.