Gra w kości poker

Z pewnością kości należą do najstarszych gier hazardowych. Z miłą chęcią pod względem zabawy czy hazardu grano w kości w starożytnym Egipcie, Rzymie, a następnie w okresie średniowiecza. Same kości z czasem przeszły wiele zmian, a w wersji europejskiej stały się najpopularniejsze na świecie. Już od kilkuset lat są obecne w kasynach stacjonarnych, a od pewnego czasu także w kasynach internetowych. Istnieją przy tym różnego rodzaju odmiany kości, a jedną z nich jest poker.

Nie da się ukryć, że poker kojarzy się nam tylko i wyłącznie z grą karcianą. To najpopularniejsza gra tego typu, która obecna jest w wielu kasynach, na turniejach. Tymczasem mamy tutaj do czynienia z grą, gdzie doszło do połączenia kości i pokera.

O co chodzi w grze kości poker 

Poker diceW pokera online można bez trudu grać również przy użyciu kości. W tym celu używa się jednak specjalnych kości pokerowych. Różnią się one znacząco od tych, które znamy z tradycyjnych gier, albowiem zastąpiono w nich oczka symbolami karcianymi. Z racji obecności tylko sześciu stron na kości obecny jest tutaj A, K, Q, J, 10 oraz 9, czyli najwyższe figury karciane. Można jednak zupełnie bez problemu zagrać w odmianę pokera karcianego z wykorzystaniem klasycznych kości. Najpierw zajmiemy się odmianą z wykorzystaniem prostych kości do gry.

W tym wypadku za każdym razem grę rozpoczyna gracz wybrany przez losowanie. Każda osoba w swojej kolejce może wykonać trzy rzuty. Naszym zadaniem jest uzyskać jedną z kombinacji punktowanych. Bardzo ważne jest to, iż podczas drugiego i trzeciego rzutu gracz może część kości odłożyć i rzucać pozostałymi. Po wykonaniu maksymalnie trzeciego rzutu nasz wynik musi zostać zapisany do jednej z wybranych kategorii w tabelce. Na początku wynik można wpisać do wielu kategorii. Jednak warto mieć na uwadze, że pod koniec partii może okazać się, że wyniku nie będziemy mogli wpisać do żadnej z wolnych kategorii. W takiej sytuacji koniecznym będzie zrezygnowanie z wybranej kategorii. Za każdym razem zakończenie partii następuje po wypełnieniu całej tabelki. dokonujemy rozliczenia partii wraz karami i premiami za poszczególne kategorie. Wygrywa oczywiście ten gracz, który zdobył łącznie najwięcej punktów.

Jak zatem wygląda sama punktacja?

Para - 2 takie same kości – punkty to liczba oczek w parze,

Dwie pary - 2 pary jednakowych kości - liczba oczek w parach,

Trójka  - 3 jednakowe kości - liczba punktów w trójce,

Kareta - 4 jednakowe kości – tutaj punkty to liczba punktów w czwórce + 20 dodatkowych,

Nieparzyste – muszą znajdować się wszystkie kości nieparzyste - suma oczek wszystkich kości,

Parzyste – odwrotność poprzedniej sytuacji, czyli wszystkie kości parzyste,

Mały strit - kombinacja 1, 2, 3, 4, 5 dająca nam łącznie 15 punktów,

Duży strit - kombinacja 2, 3, 4, 5, 6  dająca nam 20 punktów,

Full – układ 3 takich samych kości + 2 innych takich samych kości – liczy się tu suma oczek ze wszystkich kości + 10 dodatkowych punktów,

Poker (Generał) - 5 jednakowych kości - suma oczek ze wszystkich kości + 50 dodatkowych punktów,

Szansa – specjalny rzut, w którym liczy się suma oczek ze wszystkich kości.

Gra w pokera kościW przypadku gry w kości poker za pomocą specjalnych kości z wizerunkiem symboli karcianych zasady są podobne, choć nieco zmienione. Również i tutaj w każdej rundzie możemy wykonać trzy rzuty kośćmi. Podczas drugiego i trzeciego rzutu gracz może część kości odłożyć i rzucać pozostałymi, co zmienia szanse na konkretny układ. Oczywiście wygrywa najstarsza kombinacja. Układ jest identyczny jak w klasycznym pokerze, czyli najwyższy jest poker, a najniższa jest jedna para. W tej odmianie zwycięzcą jest gracz, który wygra trzy rundy.

Różne modele w gry kości poker znaleźć możemy zarówno w wersji elektronicznej jak i rzeczywistej. W sieci znajdziemy całkiem sporo elektronicznych gier, w które można grać zarówno ze znajomymi na jednym komputerze jak i w wersji online. W przypadku gry rzeczywistej możemy skorzystać z prostej wersji z klasycznymi kośćmi lub też zakupić zestaw kości, w których wykorzystane są wizerunki figur karcianych.

Podsumowując

Nie da się ukryć, że gra w kości poker to coś zupełnie innego niż standardowe kości. Jest ona świetnym połączeniem dwóch klasyków, które przypaść powinno do gustu zarówno miłośnikom kart jak i kości. Warto zatem wypróbować ten ciekawy model rozgrywki. Tym bardziej, że gra ta posiada niezwykle proste zasady, dzięki czemu będzie zrozumiała dla każdej osoby. Świetnie się sprawdzi w przypadku wieczornych spotkań, imprez. W Stanach Zjednoczonych jest wykorzystywana do rozbieranego pokera.